Influencer marketing, her geçen gün daha fazla tercih edilen bir pazarlama haline geldi. Bu yazımda Avrupa’nın en büyük araştırma şirketlerinden biri olan Growth From Knowledge (GfK), Türkiye Influencer Marketing 2021 raporunu paylaşacağım. Bilmeyenler için önce “Influencer Marketing Nedir?” sorusunu yanıtlacağım.

Influencer Marketing Nedir?

Influencer marketing; markaların ürünlerini influencer ve içerik oluşturucularının önerileriyle tanıtarak yaptıkları pazarlama biçimidir. Influencer marketing her gün daha fazla etkili olmaya devam ederken marka bilinirliğini arttırmak için kullanılan stratejilerin ilki olarak akla gelmektedir. Eğer insanları etkileme gücü varsa çok sayıda dönüşüm ve satışla da sonuçlandığını da görebiliriz 😊

Influencer günümüzde belli kitleleri yönlendirebilen ve etkili sonuçlar alabilen kişilere dönüştüler. Markanıza uygun Influencer seçimi yapmak için bir araştırma sürecine girmeniz hedef kitlenize uygun bir seçim yapmanızı sağlayabilir. Bu seçimleri inceleyebileceğiniz birçok platform ve oluşturabilecekleri pek çok içerik türü var. Video platformlarını sık kullanan bir kitleniz varsa YouTube veya TikTok, yazılı gönderilerle ilgilenen bir kitleniz varsa bloglardan ve hatta Facebook’tan yararlanabilirsiniz. Her şeyin bir arada olduğu ve genelde influencerların yer aldığı Instagram’a yönelebilirsiniz.

Influencer marketing (etkileyici pazarlama) artık sosyal medya’nın olmazsa olmazları arasında yer alıyor. Nereye bakarsanız bakın, influencerlar kullandığı her ürünü paylaşarak markalara fayda sağlamaya devam ediyor. influencerlar Instagram, Youtube, Tiktok ve Twitter’da farklı içerik biçimleriyle, her zaman sponsor almanın yeni yollarını buluyor. Detaylarına birlikte bakalım 😊

İlgini Çekebilir: Sosyal Medya Etkileşimini Arttırmanın 10 Yolu

Influencer Verileri 2021 Türkiye

GfK araştırma şirketinin “Online Alışveriş Alışkanlıkları Araştırması”ndan yaptığı derlemeye göre, araştırmaya katılanların yüzde 97’si internet kullandığını, her 10 kişiden 7’si de online alışveriş yaptığını belirtti.

  • Her 5 kişiden 1’inin, Instagram üzerinden ürün tanıtımı yaparak para kazanan influencerlar veya ünlü kişilerin yönlendirdiği linklerden alışveriş yaptığı belirlendi.
  • Online alışveriş yapan kullanıcıların %58‘i Instagram üzerinden alışveriş yapıyor.
  • Online alışveriş yapan kullanıcıların %20‘si Instagram influencer’larının tanıtım yaptığı ürünleri satın alıyor.
  • Türkiye’de kadınların %74‘ü online alışverişi tercih ediyor.
  • Türkiye’de erkeklerin %67‘si online alışverişi tercih ediyor.
  • Online alışverişin en yoğun olduğu bölge %91 ile Ege Bölgesi oldu.
  • Ege Bölgesi’ni %78 ile Marmara Bölgesi, %77 ile İç Anadolu takip etti.
  • Online alışverişi en az tercih eden bölge %49 ile Akdeniz Bölgesi oldu.
  • Türkiye’de 15-44 yaş grubu 45 yaş üstüne oranla online alışverişi tercih ediyor.
  • Online alışveriş yapanların %40‘ı e-ticaret sitelerini tercih etti.

Beni sosyal medya hesaplarından takip etmeyi unutmayın 🙂 Başka bir içerikte görüşmek üzere 🙂

Kaynak

Share:

administrator