Sosyal medya hesaplarınız üzerinden insanlar ürün ve hizmetlerinize ulaşabilir. Ürün ve hizmetler hedef kitleye uygun içeriklerle paylaşım yapılırsa etkileşimi arttırabilir. Sosyal medya etkileşiminin arttırılabilmek için etkileyici içerikler paylaşılması sağlanabilir. Böylece daha fazla kullanıcıya ulaşabilir ve sosyal medya etkileşiminiz artabilir. Ayrıca sosyal medya yönetiminin etkili bir şekilde yapılması, güncel içerikler paylaşılması her zaman kullanıcının ilgisini çekecektir.

Ürettiğiniz sosyal medya içerikleri veya reklam kampanyalarının zamanı ise diğer önemli unsurlardan, diyebilirim. Sosyal medyanın hesaplarınızda aktif olan hedef kitleniz, hangi saatlerde ne tarz içeriklere tepki verdiğini istatistiklerden kontrol edebilirsiniz. Bunun için bir strateji ve plan oluşturmalı ve paylaşımlarınızı doğru zamanda yapmalısınız. Bu yazımda biraz bunu detaylandıracağım. O zaman renkkk 😊

1-      Sosyal Medyada Güncel Olun

Sosyal medyada belirli bir kitleye ulaşana kadar netlik kazanmasa da herkes güncel içeriklerle karşılaşmaktan hoşlanacaktır.

Böylece Instagram, Youtube, Twitter veya Tiktok gibi sosyal ağlarda takipçilerle etkileşiminizi arttırabilir, anketler ve soru-cevap etkinlikleri ile güncel olayları yorumlamalarını isteyebilirsiniz. Anketler ve soru-cevap etkinlikleri hem aktif bir sosyal yönetimi sağlayacak hem de takipçileriniz düşüncelerini paylaşmak için daha fazla alan bulacaktır.

Ayrıca anketler ve soru cevaplardan elde edeceğiniz bilgiler ile marka veya hizmetinizin ilerleyişine yön verebilir. Ekleyeceğiniz ürün veya hizmete bu şekilde karar verirken satın almaları için bir neden daha sunmuş olursunuz.

cristiano ronaldo caner yilmazer

2-      Görüşlerine Önem Verdiğinizi Gösterin

Sosyal medyada ürün veya hizmetiniz hakkında ne düşündüklerine önem verin. Haftanın belirli bir gününde takipçilerinizin yorumlarını değerlendirin. Bu hem takipçileriniz kendilerini değerli hissedecek hem de firma bağlılığını arttıracaktır. Sosyal medya etkileşimini arttırabilmek için hedef kitlenizi harekete geçirecek cümleler veya sorular yönelterek başlayabilirsiniz. Geri dönüşleri sosyal medya hesaplarınızın gelişmesine katkı sağlayacaktır.

netflix caner yilmazer

3-      Direkt Pazarlama Yapmadan Kampanyalar Düzenleyin

Artık kimse direkt pazarlanan ürün veya hizmetlerden hoşlanmıyor. Sosyal medya etkileşimlerini arttırmak için Ürün veya hizmetin
faydalarından anlatabilirsiniz. Ürün veya hizmetinizle ilgili farklı temalarla öne çıkarak da bir bağ kurmak mümkün…Kampanyalar ile takipçiniz dışındaki insanlara da ulaşabilir ve dikkatlerini çekebilirsiniz. Hedef kitlenizi doğru belirlediyseniz benzer hedef kitlelere ulaşarak takipçi sayınızı arttırabilirsiniz. Böylece doğru ve direkt ilgili bir hedef kitle ile büyümeye devam ederken daha sonraki paylaşım veya kampanyalarınızı aktif takip edecek insanlara temas etmiş olursunuz.

İlgini Çekebilir: Instagramda Reklam Vermek

oreo caner yilmazer

4-      Bağ Kurun

Firmanızın üretimleri ve satışlarının yanında aynı zamanda sivil toplum örgütlerine veya toplumsal olaylara karşı tavrınızı belli etmeniz takipçilerinizle benzer şeyler düşündüğünüzü gösterecektir.

Farkındalık yaratacağınız alanlarda belki de satışlarınızın veya gelirinizin belli bir kısmını bu alan için harcarsanız, kurduğunuz bağın gerçekliğini göstermiş olursunuz. Sosyal kanıt etkisi her zaman fayda sağlayacaktır.Takipçileriniz aynı zamanda bu farkındalık kampanyaları ve paylaşımlarıyla bilinçli olduğunuzu düşüneceği için ayrıca etkileşime geçecektir.

robot diyari caner yilmazer com

5-      Risk Yönetiminde Dikkatli Olun

Sosyal medya etkileşimleriniz sadece olumlu geri dönüşlerden ibaret değildir. İnsanlar bazen dikkat çekebilmek için bazen de yaşadığımız sürecin zorluklarından dolayı enerjilerini boşaltmak isteyeceklerdir. Olumsuz geri dönüşlere hazırlıklı olmanız gerekir. Sosyal medya hesaplarınızın akıbetini kötü etkileyecek olan durumlara karşı dikkatli ve anlayışlı şekilde çözümler sunmaya çalışırsanız bu size olumlu dönebilir.

Gelen şikayetleri dikkate alarak, çözüm odaklı olursanız sosyal medya etkileşiminin artacak ve markanız için farklı gelişmelere yol açacaktır. Böylece takipçilerinizin size olan güvenini arttıracaktır.

olumsuz sosyal medya yorumlari caner yilmazer

6-      Sosyal Medya Paylaşımlarınız Eğlendirici Olun

Sosyal medya direkt pazarlama yapılacak bir alan değildir. Ortak anlarda birlikte sevinip, heyecanlandığımız veya hüzünlendiğimiz bir alandır. Önemli olan takipçilerinizde bıraktığınız izlenimdir. Takipçilerinizin hafızasında yer edecek düşündüren ve eğlendiren paylaşımlar yaparsanız, sizi ortak bir alanı paylaştığı için tercih edecektir. Paylaşımlarınızda kullanacağınız mizahi ve düşündürücü bilgiler kitlenizi etkileşime geçmesini sağlayacak yöntemlerdendir.

Sosyal medya hesaplarınız daha interaktif bir alana döndüğünde daha fazla trafik alacaksınız. Dikkat çeken bir marka için, bilgi ve mizahı paylaşımlarınızdan eksik etmemelisiniz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta basit olmasıdır.

bundle sosyal medya etkilesimi arttirmak caner yilmazer

7-    Canlı Yayınlar Yapın

Sosyal medyanın şu zamanlarda en güzel etkileşim kaynaklarından biri de canlı yayınlar! Sosyal medya etkileşimini arttırmanın diğer etkili bir yolu da canlı yayınlar yaparak kullanıcılarla buluşabileceğiniz bir alan açmaktır. Bu buluşmalarla belli bir konuyu anlatabilir, tanıtım yapabilir veya soru cevap etkinliğine dönüştürebilirsiniz.

Pandemi sürecinde sosyal medya etkileşimini en çok arttıran kanallardan biri de canlı yayın ve video paylaşımları oldu. Hatta Instagram’ın CEO’su artık “Instagram sadece fotoğraf paylaşılan bir uygulama değil” diyerek hem video hem de içerik üreticilerini heyecanlandırdı. E-ticaret siteleri için her gün farklı özellikler geliştirerek, daha fazla fırsat sunmaya devam edeceklerini, ilettiler.

instagram canli yayin etkilesimi arttirmak caner yilmazer

8-      Yüksek Kaliteli Görseller Paylaşın

Sosyal medya algoritmaları genelde yüksek kaliteli görsellerin olduğu içerikleri daha fazla öne çıkarıyor. Bu durum hem algoritma için hem de insanlar için daha iyi bir kullanıcı deneyimi anlamına geliyor. Özellikle artan video paylaşımlarında hem etkileyici geçişler hem de yüksek kaliteli içerikler paylaşıyorsanız sosyal medya etkileşimleriniz de hızla artabiliyor.

Her gün birçok içerik ortak tüketim için sosyal medyada dolaşırken kendi payınıza düşeni alabilir ve markanıza uyarlayarak dikkat çekici içerikler paylaşabilirsiniz.

İlgini Çekebilir: 2021 Sosyal Medya Görsel Boyutları

sosyal medya etkilesimini arttirmak caner yilmazer

9- Gerçek Kullanıcılara Sahip Olun

Sosyal medya etkileşimlerinizin artması için gerçek insanlara ihtiyacınız var. Çok yaygın olan bir yanlış var: bot takipçi satın almak! Algoritma bir anda takipçinizin bu kadar artmasını ve anormal etkileşimler göstermesini algıladığında hesaplarınızın kapanma riski artıyor!

Eğer takipçi satın alırsanız gerçek takipçileriniz hiçbir şey göremez. Algoritmanın belli kuralları vardır. Bunlar arasında genel bir %10 kuralı bulunuyor. Eğer bot takipçi satın alırsanız asıl takipçileriniz hiçbir zaman paylaştıklarınızı göremeyebilir. Paylaşımlarınızı gören veya sizi takip etmek isteyen insanların bunu fark etmesi de uzun sürmeyecektir. Böylece güvenilmez bir marka olduğunuzu düşünmeleri için insanlara birçok neden vermiş olursunuz. Sosyal medya etkileşimlerini arttırmak istiyorsanız zaman ve emek harcamalısınız.

Sosyal medya hesaplarınızın nasıl daha fazla etkileşim alacağını öğrenmek için danışmanlık alabilir veya sosyal medya hesaplarınızı yönetimi için benimle iletişime geçebilirsiniz. Profesyonel bir yönetim ile hem zamandan hem de paranızdan tasarruf edebilirsiniz.

sosyal medya etkilesim arttirmanin yollari 2 caner yilmazer

İlgini Çekebilir: Facebook Reklam Hesabım Askıya Alındı!

10- Samimi Davranın

Yaşadığınız sorunları direkt olarak paylaşırsanız bu size olan güveni arttıracaktır. Şeffaf bir sosyal medya yönetimi ile takipçilerinizle olan iletişiminizi güçlendirebilirsiniz. Sosyal medya etkileşiminizi arttırmak için yaptığınız her çaba bir kişiyi kazanmak için yapıyormuş gibi düşünmelisiniz. Herkes kendini özel hissetmek ister ve genel yargılarla konuşulmasından hoşlanmaz. Ulaştırmaya çalıştığınız ürünlerde veya verdiğiniz hizmette sorunların olabileceğini unutmayın. İnsanlar mesafeleri görmezden gelerek sizinle bağ kurduklarında anlayışla karşılayacaktır.

sosyal medya etkilesim arttiran yontemler caner yilmazer

Sosyal medya hesaplarınızın nasıl daha fazla etkileşim alacağını öğrenmek için danışmanlık alabilir veya sosyal medya hesaplarınızı yönetimi için benimle iletişime geçebilirsiniz. Profesyonel bir yönetim ile hem zamandan hem de paranızdan tasarruf edebilirsiniz.

Share:

administrator