Merhaba, bu yazımda oyunların geleceğinden bahsetmek istedim. Alanımızla doğrudan ilgili gibi görünmese de aslında reklamcılık alanı her yerde. Başlayalım 🙂

Dijital dönüşüm sürecine hızla devam ederken pandemi süreci ile fiziksel sosyalliğin yaşantımızda ne kadar önemli olduğunu fark ettik. Ancak sanal dünya ile olan bağımız da günçlendi ve daha fazla sanal dünyanın parçası olduk. Bu kötü bir şey midir? Henüz emin değilim ancak uyum sağlayamayan her şey silinip gidecektir.

NFT tasarımlar çoğalırken gelecekte birçok alanda blok zincir ağlarının kullanılacağı aşikar. Habercilik alanından, seçimlere kadar ilerleyebilecek bir süreçten bahsetmemiz mümkün. Milyarlarca bilgisayar üzerinde kayıtlı ve takip edilebilir olan bir şeyin kopyasını çıkarmanız mümkün olsa da bir anlamı olmayacaktır. Blok zincir ağlarının sağladığı en önemli faydalardan birinin bu olduğunu düşünüyorum.

Peki VR teknolojisinin geleceği ne olacak? Sürekli karşımıza çıkan “gözlük, eldiven ve özel bir kıyafet giydiğimiz” sanal dünyada oyuna göre şekle girdiğimiz, farklı diyarları ziyaret ettiğimiz teknoloji nasıl bir değişiklik yaratacak? Eğer sürekli evden çıkmadan bir şeyler yapacaksak, “ikinci pandemi” diyebilir miyiz? Ancak sıradan bir oyun veya eğlence anlayışından daha fazlası olması ve “yeni normal”e dönüşmesi olası bir durum… Zira, bugün birçok insan için Twitter, Instagram ve Tiktok gibi sosyal ağlar veya League of Legends gibi oyunlar bir eğlenceden ziyade hayat tarzı hâline gelmiş durumda. VR teknolojisi de sunduğu deneyim ile çok büyük kitlelerin alışkanlıkları arasına girecektir.

the ready player one blokchain
The Ready Player One

Dijital kültürümüze VR teknolojisinin sunduğu gerçeklik hissini eklediğimizde -özellikle fiziksel emek harcamamız- bu sanal dünyalar hayatımızda yeni gerçekliklere dönüşebilir. Bir oyunu VR dünyasında oyunlarda, yeni bir hayat kurmamız gerekecektir. Evimizi inşa etmemiz gerçek zamanlı bir şekilde olabilir, mahalleyi geliştirmek, farklı araç-gereçler alabilmek ve en önemlisi ‘düşmanlara’ karşı hayatta kalabilmek için büyük bir zaman ve enerji harcamamız gerekebilir. “Keşke Knight Online’ bu şekilde oyanansaydı!” diyen, var mı? Bu çaba, şuan bilgisayarlardan kolayca yapılırken önümüzdeki yıllarda tüm bedenimizi ve duyularımızı kullanmamızı gerektirebilir. “Ben oyanmıyorum” dedin, galiba 🙂

Bu çaba, bir heyecan ve haz duygusu yaratırken ciddi bir siber tehlikeyi de beraberinde getirecek. Onlarca hafta uğraştığımız verilerin bir gün aniden ortadan kaybolması ihtimaliyle karşı karşıya kalacağız. Peki çözümü var mı?

Oyundaki verilerimiz neden önemli? 

  • Çevrim içi çoklu oyunlarda yapılan geliştirmeler, maddi değere dönüşme ihtimaline sahip. Eskiden oynayanlar bilir Knight Online’a para yatırmayan item almayan yoktur. 🙂 Oyunda elde edilen nesneler (itemler) veya direkt olarak karakterin, yani hesabın kendisi, hem oyun içi markette hem de kayıt dışı şekilde direkt kişiye satılabiliyor. +11 Rebirt Hell Breaker geldi aklıma… Bu yüzden sadece yeni bir karakter açıp birkaç günde iyi bir seviyeye getirip satma üzerine gelir model oluşturan birçok insan bulunmaktadır. Yani, her oyun kendine özgü yeni bir pazar oluşturma potansiyeline sahip ve her geçen gün artıyor.
  • Oyunlardaki sanal paralar, gerçek paralar ile satın alınabiliyor. Kripto paralardan kaçış yok gibi.. Ama verilerimizin yok olması durumunda para kaybı yaşayabileceğimiz hem de güvenlik açığı durumunda kişisel bilgilerimizle birlikte banka bilgilerimizin de çalınabileceği anlamına geliyor. Bu durumda ne yapılabilir?

Çözüm: Blok Zincir

Verilerin tek bir sunucuda (server) toplanmak yerine ağda bulunan her bir kullanıcının bilgisayarında saklandığı ve yapılan her değişiklikte tüm kullanıcıların onayı olmadan, geriye dönük değişiklik yapılamayan, ağdaki tüm kullanıcıların onayı olmadan silinemeyen dağıtık defter kayıtları çare olabilir.

Kısaca blok zincir: Verilerin bloklara eklendiği ve her bir bloğun belirli bir veri boyutuna ulaştıktan sonra o ağda bulunan tüm eşler tarafından onaylanmasıyla kapatılan bir sistem. Merkeziyetsiz, dağıtık ve peer-to-peer (eşten eşe) isimleriyle de bilinen prensip sayesinde veriler üzerindeki hâkimiyet tek bir kişi veya kurumda olmuyor.

blockchain decentraland kripto para
Decentraland oyunundan bir kare

Örnegin, Decentraland! Ethereum blockchain ağında yer alan bir sanal dünya oyunu. Şu an için tarayıcı üzerinden oynanabiliyor ve an itibariyle 1 milyar dolardan daha fazla bir market hacmine sahip. Arsa, bina ve başka şeylerin satın alınabildiği ve geliştirilebildiği oyunda $MANA isimli kripto para kullanılıyor. Bu sayede, insanlar oyunda kazandıkları parayı başka ortamlara transfer edebiliyor veya istedikleri para birimine (TL, USD ) çevirebiliyor.

Peki gelişmiş tasarımlarıyla oynanan oyunlardan farkı nedir? Bunu iki farklı başlıkta incelemek istedim…

1-Kripto Para 

Oyun, kripto paralarla ilerlemesinden dolayı oyun içinde üretilen nesnelerin hepsi ‘gerçek’ hissi yaratıyor. Geleneksel oyunlarda, yapımcı şirketi dijital jetonun veya bu dijital jeton ile satın alınacak nesnelerin değerini istediği zaman değiştirebilir. Bir kuruma bağlı olduğu için bu sorunu aşamıyoruz. Aynı şekilde şirket oyunu güncellemez veya tamamen oynanmaz hale geldiğinde oradaki dijital jetonumuzun herhangi bir değeri kalmaz.

Ancak Decentraland gibi blockchain temelli oyunlardaki coinler, oyun dışında da bir pazara sahip olduğundan ve kripto para borsalarında işlem gördüğünden dolayı oyun dışında da değerlenebilir. Bu yüzden, bir anlamda oyunda bir ürün sattığımızda direkt para kazanmış oluyoruz.

Decentraland, Ethereum ağı üzerinde ve her bir nesne NFT olarak saklanıyor. Yani arsanız veya nesnelerinizin kendi özel kimliğine sahip ve bölünemiyor veya değiştirilemiyor.

2-Veri Güvenliği

Oyun blockchain ağında olduğu için tüm veriler dağıtık bir şekilde saklanıyor, böylece hem veri güvenliği sağlanabiliyor. Oyunun açıkları yüzünden hesabın çalınması, oyun içindeki paranın çalınması, veya kişisel verilerin çalınması riski ortadan kalkıyor.

Herhangi bir oyunun çalışanın yaşadığı sorunlar yüzünden tüm kazanımlarınızı başkasına aktarabilir. “Merkezi yapı” tam da bu anlama geliyor. Blockchainde öyle bir şey olması söz konusu değil. Bu da reklamcılık açısından daha güvenli bir alış-deniyimini beraberinde getiriyor. Bu alan genişledikçe rekabette aynı oranda artacağı için VR Teknolojisini ve Blok Zincir Ağlarını çalışma prensiplerini anlamadan hayatımıza devam edemeyeceğimiz anlamına geliyor.

Artık daha yaratıcı şeyler düşünerek hayatımıza devam etmemiz gerekiyor. Kendine iyi bak, bir sonraki yazı da görüşmek üzere. Beni takip etmeyi unutma 🙂

Share:

administrator