Kişisel markalaşma sürecinde bireyin kendi alanı veya ilgi duyduğu bir alanla ilgili bilgi veya deneyim paylaşımıyla birlikte profesyonelliğini belirtebileceği yeni bir kanal oluşturması, demektir.

Kişisel markalaşma, süreli bir durum değil tersine başladığı andan itibaren sürekli devam etmesi gereken bir durum olarak karşımıza çıkıyor.

Peki kişisel markalaşma nasıl yapılmalı?

Bu konuda en önemli eşik noktası bence görünür olmayla ilgili yaşanılan problemler. Estetik kaygılarla birlikte gelen bu durum kişisel marka olma yolunda aşılması gereken ilk durum olarak karşımıza çıkıyor.

Kişisel markalaşma süreci devam ettikçe hedef kitlemizle kuracağımız iletişimi, bağı ve aradaki güveni belirleyecek olan bizim onlara yansıttığımız enerjiyle ilgilidir. Herkes bağ kurabildiği kişilerin, paylaştıklarını anlamlandırmak için vakit ayırır veya benzer bir anı paylaşmak ister. Bunun için video çekerek denemeler yapılabilir ve yakın çevremizdeki insanlarla birlikte küçük bir anket düzenleyebiliriz.

Kişisel Markan İçin İlham Ara

Yol haritasındaki diğer unsur ise İlham… Herkesin ilham aldığı farklı kişiler veya markalar vardır. Belli bir üslup oluşturmak için ilham alabileceğimiz insanların olması ilerleyeceğimiz yolda bizim için bazı konulara açıklık getirecektir.

Kendi nişimizde veya benzer sektördeki 5-6 ismi inceleyebiliriz. “Neler yapıyorlar? Sosyal medyada neler paylaşıyorlar? Yaptıklarından hangileri etkili olmuş?” Benzer sorular kişisel marka nasıl oluşturulur sorusuna yol gösterecektir.

Markanızı oluşturma yolunda birçok zorlukla karşılaşabilirsiniz. Yolculuğunuzda başarılar, başarısızlıklar ve cevabını bulamaktan zorlandığınız bazı sorular olacaktır. Başarılı olabilmeniz için kritik olabilecek birkaç seçenek arasından seçim yapmanız gerektiğinde zorlanabilirsiniz. İşte burada mentörler devreye giriyor. Mentörler, işiniz ilerlediğinde veya ters gittiğinde güvenebileceğiniz; kendiniz için en iyisinin ne olacağına karar vermenizi sağlayacak kişiler olabilir. Bu günümüzde çokça tercih edilen seçeneklerden biridir.

kisisel markalasma nasil yapilmali ilham arama caner yilmazer com

Kişisel Marka Hedef Kitleni Belirle

Kişisel marka yaratırken, hedef kitlesi de belirlenmiş olmalıdır. Marka kimliğinizi geliştirmeden önce kitlenize nasıl bir içerik sunmak istediğinize karar vermelisiniz. Kitlenizi ne kadar erken tanımlarsanız, planlarınız o kadar kolay oluşacaktır ve hikâye anlatımının türünü daha iyi belirlemenizi sağlayacaktır.

Takipçilerinizi veya müşterilerinizi memnun etmenin ve yeni takipçi çekmenin yollarını arayan biri olarak, çeşitli becerilerinizi doğru bir şekilde iletebileceğiniz kişisel bir web sitesiyle içerikler yayınlayabilirsiniz.

Hedef kitleni belirlerken: ” Kime sesleniyorsun? Hitap edeceğin insanlar kimler olabilir? Yaşlar ortalaması kaç olabilir? İlgi alanları hakkında tahminin nedir?” soruları kişisel marka hedefini belirlerken sana yardımcı olacaktır.

kisisel markalasma nasil yapilmali hedef kitle belirleme caner yilmazer com

Kişisel Marka Rakip Analizi

Kişisel markanızı oluşturmadan önce alanınızla ilgili rakiplerinizi incelemelisiniz. Hangi trendi takip ettiklerini kontrol etmek önemlidir. Kişisel markanızın sosyal medya hesaplarını açmadan önce rakiplerinizin sosyal medya hesaplarını ve web sitelerini incelemeniz bir adım öne geçmenizi sağlayabilir.

Kişisel bir markanızı oluştururken amacınız benzersiz olmaktır, ancak önce kimlerin etkili bir şekilde bu işi sergilediğini değerlendirmeden bunu elde edemezsiniz. Bu nedenle, önce ne istediğinizin listesini oluşturabilirsiniz.

Belki bu durumda sorulabilecek sorular: “Benzer markalaşma sürecinde olan insanlardan farkımız ne olabilir? Diğerlerinin güçlü yanları nelerdir? Bunları yaparken ne kadar analiz ediyorsun? Genel konulara yönelmek yerine belli konularını derinlemesine anlatan birileri var mı?” Böylece biraz daha ilerlemiş olduk. Şimdi diğerlerine geçelim 😊

İlgini Çekebilir: Sosyal Medya Etkileşimini Arttırmanın 10 Yolu

kisisel markalasma nasil yapilmali rakip analizi caner yilmazer com

Kişisel Markanın Ses Tonuna Karar Ver

Kendini nasıl yansıtacaksın? Sosyal ağların hepsinde tarzını ve üslubunu korumaya özen göstermelisin. Hangi ağları kullanmanın daha iyi olacağına da karar vermen gerekiyor. Ancak başlangıç için Instagram ve LinkedIn’i kullanmak kişisel markalaşma sürecini hızlandırabilir. Başta hepsine vakit ayırabilirsin ancak ilerleyen zamanlarda bu biraz zorlaşacaktır ve seni arayan insanların Twitter’da ve Instagram’da farklı karakterlerle karşılaşması hoş olmayacaktır.

Sürdürülebilir bir itibar yaratmak için başlarken verdiğimiz mesajı devam ettirebilmemiz gerekiyor. Kişisel markalaşma sürecinde duyarlı bir söylem geliştirebilmek de önem arz ediyor. Böylece insanlar için bir fark yaratabileceğinizi gösterebilirsiniz.

kisisel markalasma nasil yapilmali soner yaman caner yilmazer
Soner Yaman

Kişisel Markalar İçin Hikâye Anlatımı

Kişisel markanızın bir hikâyesi olmalı! Başarı veya başarısızlıkla sonuçlanan deneyimlerde onlarca hikâye saklıdır. Bir üslup belirlemek ve kişisel markanızın hikayesini anlatmak günümüzde bağ kurabilmek için en önemli unsurdur. Artık çok fazla marka olduğu için ayırıcı bir özellik taşıyan hikâyelerimiz hedef kitlemizle kuracağımızın bağın merkezini oluşturacaktır.

Web sitenizde direkt olarak bunlardan bahsettiğinizde insanlara ulaşmanız zor olabilir bunun yerine sosyal medya hesaplarında direkt olarak paylaşmak birilerine ulaşmamızın önünü açacaktır. Anlatacaklarınızı önceden derlemek işinizi kolaylaştıracaktır.

kisisel markalasma nasil yapilmali hikaye anlatimi caner yilmazer com

Kişisel Markanızla Yaşamaya Başlayın

Kişisel ve profesyonel yaşamınızı ayrı tutmak, kişisel bir marka yaratma konusunda size engel oluşturabilir. Kişisel markanızın daha fazla etkileşime geçmesi için rutin ve rutin işlerin dışındaki anlarınızı paylaşabilirsiniz. İnsanlar sadece profesyonel deneyimlerinizi değil bir gününüzün nasıl geçtiğini de merak edecektir.

Gittiğiniz her yerde kişisel markanızı da taşıdığınızı unutmayın. Markanız nişinizle alakalı değerlerden daha fazlasıdır, aynı zamanda duyarlı ve samimi biri olmanın da örneğini gösterebilirsiniz. Günün sonunda herkes bir rol model belirler, neden bunlardan biri olmayasınız?

kisisel markalasma nasil yapilmali influencer caner yilmazer com

İçerik ve sosyal medya planı oluşturun

Web siteniz ve sosyal medya hesaplarınıza içerik planı oluştururken hem bilgi verecek hem de eğlendirecek içerikler paylaşmalısınız. Ayrıca sosyal medya uygulamalarının farklı algoritmaları olsa da sunduğu içerik özelliklerinin hepsini kullanmanızı ister. Sadece fotoğraflı içerikler veya videolar yerine çeşitli içerik türlerini farklı zamanlarda planlayarak paylaşabilirsiniz. Tabii her uygulamanın da artık kendi içinde bir Google olduğunu da unutmamak gerekiyor. İçeriklerinizi hazırlarken SEO çalışmalarına önem vermeli ve bahsedeceğiniz konu başlığına uygun açıklamalarda bulunmalısınız. İnsanlar bizi aradığında farklı sayfaları görebilirler. Bunun için kendi alanımızla ilgili mücadele etmeliyiz. 😊

Böylece çevrimiçi görünürlüğünüzü arttırmış olacaksınız. Kişisel marka bilinci oluşturmanın en kritik yönlerinden biri olduğunu da unutmamalısınız. Günümüzde çok çeşitli sosyal medya platformları bulunduğundan, çevrimiçi varlığınız kesinlikle kullandığınız kanala göre değişecektir. Sosyal medya platformlarının farklı sahip için farklı olması farklı içerik fikirleri düşünmeniz anlamına gelmektedir. Bu süreci kontrol edebilmek için özen göstermelisiniz.

Belki bazı içerikleri tüm sosyal medya platformlarında paylaşabilirsiniz ancak hepsinin farklı algoritmalara sahip olduğunu unutmamalısınız. Ancak başlarken mesajınız tüm kanallarda tutarlı olsa da, hedef kitlenizin en çok nerede aktif olduğunu keşfetmeniz, dikkatinizi o kanala odaklamanızı sağlayabilir.

İlgini Çekebilir: Sosyal Medya Görsel Boyutları 2021

kisisel markalasma nasil yapilmali icerik plani caner yilmazer com

Kişisel Markanızı Daha Sosyal Hale Getirin

Kişisel markalar, insan etkileşimi olmadan oluşturulamaz. Tabii ki, kişisel markanız günün sonunda hedef kitlesine ulaşmaya başlayacak ve daha fazla etkileşimde bulunacağınız bir noktaya ulaşacaktır. Kişisel markanızı oluşturmaya devam ederken, takipçilerinizden gelen mesajlara yanıt vermek ve sorunlarını çözmek en önemli etkileşimlerden biridir.

Sadece kişisel markalaşma süreci için değil sosyal bir etkinizin olmasını da sağlayacaktır. Her gün etkileşim kurmak için zaman ayırmanızı isteyeceğim. Biri sizi bir gönderide etiketledi mi? Hemen yorum yapın. Yazılarınızdan biri sosyal medyada paylaşıldı mı? Onlara teşekkür etmenin farklı bir yolunu bulun! Bir müşterinin ürününüz hakkında bir sorusu mu var? Ne kadar hızlı yanıtlarsanız o kadar çok sevilirsiniz 😊 Kişisel markanız ne olursa olsun ekranın arkasında bir başka insanın olduğunu hissettirmelisiniz.

kisisel markalasma nasil yapilmali sosyal medya caner yilmazer com

Sosyal medya hesaplarınızın nasıl daha fazla etkileşim alacağını öğrenmek için danışmanlık alabilir veya sosyal medya hesaplarınızı yönetimi için benimle iletişime geçebilirsiniz. Profesyonel bir yönetim ile hem zamandan hem de paranızdan tasarruf edebilirsiniz

Share:

administrator