Merhaba, herkesin merak ettiği bu konudan biraz bahsetmek istiyorum. 🙂

Bu yazımı Instagram reklamları hakkında hiçbir bilgiye sahip olmayanlar için hazırladım. Instagram reklamcılığı nedirnasıl reklam verilir gibi soruların yanıtlarını verdim.

Günün her saatinde Instagram’da gezinen çok sayıda aktif insan varken, sizin işiniz/işletmeniz nasıl öne çıkabilir? Instagram reklamcılığının devreye girdiği yer burasıdır, keyifli okumalar.

Instagram Reklamcılığı Nedir?

Instagram reklamcılığı, daha büyük ve hedefli bir kitleye ulaşmak için Instagram’da sponsorlu içerik yayınlama yöntemidir. Bir kişinin veya işletmenin reklam vermesinin pek çok nedeni vardır. Instagram reklamcılığı genellikle marka bilinirliğini ve web sitesi trafiğini artırmak, yeni potansiyel müşteriler elde etmek veya halihazırdaki potansiyel müşterileri dönüşüm kampanyalarıyla satışa döndürmek için kullanılır.

instagram reklamciligi nedir
Instagram’da nasıl reklam verilir?

Instagram reklamlarıyla hedef kitlenize ulaşmak için metinle birlikte sunulabilecek kaliteli fotoğraf veya videolara ihtiyacınız olacaktır.

Instagram’da Ne Kadar Reklam Vermek Gerekir?

Instagram’da reklam vermenin sabit bir ücreti yoktur. Ancak her bir reklam seti için günlük alt tutar 1 dolardır. Instagram’da günlük minimum 1 dolara reklam verebilirsiniz.

Instagram reklamlarının sabit bir ücreti yoktur çünkü Instagram reklamları açık artırma türüne dayalıdır. Yani belirli bir sektörde ne kadar fazla reklam veren varsa reklam maliyetleri artarken, az reklam verenlerin olduğu sektörde de Instagram reklam maliyetleri düşük olur.

Instagram reklam maliyetleri zamana, ürüne, sitenin teknik altyapısına, uygulanan stratejilere, görsel tasarıma kadar daha pek çok farklı etkene göre değişiklik gösterebilir.

Instagram İşletme Hesabı Oluşturma

Instagram’da reklam vermek veya işletmenizi geliştirmenize yardımcı olabilecek özelliklere ulaşmak istiyorsanız, profilinizi bir işletme hesabına dönüştürmeniz gerekiyor.

Instagram İşletme Hesabı Nasıl Oluşturulur?

instagram reklma vermek
 • Profilinizin sağ üst köşesindeki seçenekler simgesine tıklayın.
 • Ayarlar‘a tıklayın. Bazı hesaplarda Profesyonel Hesaba Geçiş Yap seçeneği Ayarlar‘ın altında yer alıyor.
 • Hesap‘a tıklayın.
 • Profesyonel Hesaba Geçiş Yap‘a tıklayın.
 • İşletme‘ye tıklayın.
 • Bu adım sonrasında dilerseniz, işletme hesabınızı, işletmenizle ilgili olan Facebook Sayfasına bağlayabilirsiniz. Bu entegrasyon ile Instagram ve Facebook için sunulan işletme özelliklerini kullanabiliyorsunuz. Bu adım öncesinde işletme hesabınıza bir Facebook Sayfası bağlanabilir durumdadır.
 • İletişim bilgilerinizi ve işletmenizin kategorisini ekleyin.
 • Bitti‘ye tıklayın.

Bir işletme hesabına sahip olduğunuzda, Instagram‘daki etkileşim, erişim vb istatistiklere ulaşabiliyorsunuz. Buradan performansınızı takip edebilir, profesyonel araçlara erişebilirsiniz.

Ayrıca genel olarak kullanımlar hakkında bilgi alabileceğiniz, Instagram’ın oluşturduğunu Profesyonel Pano‘ya da erişme imkanına sahip oluyorsunuz. Profilinizde işletme bilgilerinizi ve kategorinizi gösterebilir veya gizleyebilirsiniz.

Instagram’da her bir reklam seti için minimum günlük 1 dolardan reklamlar yayına alabilirsiniz.

Ayrıca Instagram’da reklamlarınız tıklandığında değil gösterildiğinde ödeme yaparsınız.

Instagram’dan Reklam Oluşturma

Instagram’da reklam vermeden önce, reklam verme amacınızı, hedef kitlenizi ve reklam formatınızı belirlemelisiniz. Daha önceden Instagram‘da paylaşmış olduğunuz bir gönderiyi seçebilirsiniz. Eğer gönderi reklamı olarak ilerleyecekseniz, Tanıtımını Yap‘a tıklamanız gerekiyor.

Instagram’da Nasıl Reklam Verilir?

Instagram’da sponsorlu reklamlar yayına alabilmek için iki farklı yöntem mevcuttur.

 • Facebook Business Suite veya Facebook Business Manager üzerinden reklamlar verebilirsiniz.
 • Direkt olarak Instagram uygulaması üzerinden reklamlar verebilirsiniz

Facebook Business Suite Üzerinden Instagram’da Reklam Vermek

Facebook Business Suite & Business Manager panelleri sayesinde Facebook ile aynı reklam araçlarını kullanabilirsiniz. Ayrıca bu yöntem ile Instagram’daki reklam kampanyalarınızı, tek bir yerden oluşturabilirsiniz.

İsteğinize göre reklamlarınızı değiştirebilir ve kampanyalarınızın sonuçlarını analiz edebilirsiniz. Reklam yöneticisini mobil cihazlarda ya da bilgisayarınızda kullanabilirsiniz.

facebook businees suite 2

Buradan reklam verecekseniz teknik ve kreatif bilgilere sahip olmanız gerekir.

Instagram Uygulamasından Reklam Vermek

Instagram hesabınızı Profesyonel Hesaba taşıdıktan sonra Instagram App üzerinden de sponsorlu reklam çalışmaları yapabilirsiniz. Bunun için, paylaştığınız postun altındaki Tanıtım Yap butonuna tıklamanız yeterlidir.

instagram reklam vermek

Instagram’dan reklam vermek için şu adımları izlemelisiniz:

 • Profilinizden Tanıtımlar‘a tıklayın.
 • Tanıtım Oluştur‘a tıklayın.
 • Reklamını yapmak istediğiniz bir öğe seçmeniz gerekiyor.
 • Sağ üst köşedeki İleri‘ye tıklayın.
 • Instagram işletme hesabınızı kurarken bir Facebook Sayfasına bağlanmadıysanız eğer bağlanmanız isteniyor. Tercih etmiyorsanız Geç‘e tıklayabilirsiniz. Geç’e tıkladığınızda bir sonraki sefer bu adımı görmeyeceksiniz.
 • Hedef Kitle (ulaşmak istediğiniz insanlar), Yönlendirme Hedefi (müşterilerinizi nereye yönlendirmek istiyorsunuz?), Bütçe ( reklam için günlük ne kadar harcama yapmak istiyorsunuz?) ve Süre (reklamınızın ne kadar süre yayında kalmasını istiyorsunuz?) bilgilerini girdikten sonra İleri‘ye tıklayın.
 • Son olarak, Gözden Geçir’in altındaki Tanıtım Oluştur‘a tıklayın.

Instagram App’ten Reklam Vermek vs Facebook Business’tan Reklam Vermek

Instagram’da reklam vermek için iki farklı seçenekten bahsettik. Peki, hangi durumlarda Facebook Business panelinden reklam vermeliyiz? Hangi durumlarda Instagram uygulaması daha verimli olur, aşağıda açıkladım.

 • Facebook Business panelinde 11 farklı kampanya türü bulunurken, Instagram uygulamasında sadece 3 farklı kampanya türü bulunur. Eğer ki siz satış odaklı, profesyonel ve ölçülebilir kampanyalar yayına almak istiyorsanız Facebook Business panelinden reklam vermeyi tercih etmelisiniz.
 • Facebook Business panelinden reklam verirken daha detaylı bir hedef kitle oluşturma alanına sahipsiniz. Ayrıca hedef kitle oluştururken hedef kitle daraltma ve hariç tutma gibi özelliklerden yararlanarak, hedef kitlenizi daha nokta atışı bir şekilde ayarlayabilirsiniz. Instagram App üzerinden bunları yapamıyorsunuz.
 • Facebook Business panelinde ileri düzeyde hedef kitle stratejileri olarak adlandırdığım Remarketing Audience, Lookalike Audience ve Custom Audience gibi hedef kitle stratejilerini kullanabilir, sıcak kitleler oluşturarak doğrudan satış hedefli çalışmalar yapabilirsiniz. Instagram uygulaması üzerinden reklam verirken bu stratejileri kullanamazsınız.
 • Facebook Business paneli, sponsorlu reklam çalışmaları sonrasında size daha detaylı veriler sunmaktadır.
 • Facebook Business panelinden kampanya oluşturduğunuzda, kampanya yayındayken kampanya fiyatı, metni, hedef kitlesi gibi birçok kısmı anlık olarak düzenleyebilirsiniz. Instagram uygulamasından kampanya oluşturduğunuzda bu şekilde düzenlemeler yapamazsınız.
 • Facebook Business’tan kampanya oluştururken 1 kampanya altında birden fazla reklam seti ve birden fazla reklam oluşturabilir, bütçe optimizasyonunu reklam seti düzeyinde kurarak A/B testleri yapabilirkampanya maliyetlerini azaltabilir ve kampanyadan gelen verimi artırabilirsiniz. Instagram App’te bu şekilde optimizasyon çalışmaları yapamazsınız.
 • Facebook Business’tan kampanya oluşturduğunuzda ROAS ve Teklif Üst Sınırı gibi teklif stratejilerini kullanabilirken, Instagram App üzerinden kampanya yayına aldığınızda sadece En Düşük Ücret teklif stratejisini kullanabilirsiniz.
 • Facebook Business’ta Reklam Yayını İçin Optimizasyon seçeneklerini belirleyerek, reklamlarınızın hangi optimizasyonla çalışması gerektiğini siz belirleyebilirsiniz. Instagram App’te bunu siz seçemezsiniz.
 • Facebook Business’ta Instagram’ın dışında FacebookMessenger ve Audience Network gibi reklam alanlarını belirleyerek daha geniş bir potansiyel erişime sahip olabilirsiniz. Instagram App’te bunu yapamazsınız.
 • Facebook Business’ta, Instagram’da paylaşmadığınız bir postu dahi sponsorlu olarak yayına alabilirsiniz. Instagram App’te bu mümkün değildir.
 • Facebook Business’ta tek görsel veya video, dönen format ve koleksiyon formatlarında reklamlar yayına alabilir, dinamik formatlar kullanabilirsiniz. Bunların hiçbirini Instagram App üzerinden oluşturduğunuz tanıtımlarda yapamazsınız.

Anladığınız üzere Facebook Business‘tan reklam vermekle, Instagram App‘ten reklam vermek arasında ciddi farklar bulunmaktadır. Peki Instagram App’ten tanıtım oluşturmanın hiç mi artısı yok? Açıklıyorum…

Instagram Uygulamasından Reklam Vermek

Instagram uygulaması üzerinden reklam vermenin (bence) iki önemli artısı bulunuyor.

 • Eğer ki amacınız Instagram’daki takipçi sayısını artırmaksa, Facebook Business’ta takipçi artışına yönelik bir kampanya türü bulunmuyor. Ancak Instagram uygulamasından reklam verdiğinizde Profil Ziyareti hedefini kullanarak organik takipçi sayınızı, iyi bir stratejiyle hızlıca artırabilirsiniz.
 • Instagram uygulaması üzerinden reklam verdiğinizde Otomatik Hedef Kitleleri kullanabilirsiniz. Otomatik hedef kitle, Instagram’daki takipçilerinize ve etkileşimlerinize benzer, Instagram’ın sizin için önerdiği otomatik kitlelerden oluşur.

Instagram’da kampanya oluşturmak için elbette öncesine amaçlarınızı ve hedeflerinizi iyice belirlemeli ve Instagram kampanya modellerinden sizi hedeflerinize götürecek reklam türlerini seçerek kampanyalarınızı oluşturabilir ve deneyebilirsiniz.

Beni takip etmeyi unutma 🙂 Görüşmek üzere…

Share:

administrator