Merhaba, E-ticaret’in durumundan biraz bahsetmek istedim. Başlayalım 🙂

Karanlık koridorlarda gezen market robotlarının, gündelik hayata katılmasının yıllar süreceği düşünülüyordu. Ancak pandemi süreci durumu biraz hızlandırdı. Stratejik danışmanlık firması Brick Meets Click’in yaptığı ankete göre, pandemik kilitlenmeler sırasında çevrim içi siparişler covid salgını sonrasında %13’ten %40’a çıktı.

COVID sürecinde raf sensörleri, envanter yönetimi yazılımı, al git mağazalar, robotik sistemler, alışveriş deneyimini arttırmak için birçok uygulamayı çok hızlı bir şekilde gündelik hayata dahil edebildi.

Perakendeciler, artan çevrim içi talebi karşılayarak müşterileri elde tutmak için acele ederken, çevrim içi market siparişi inanılmaz bir ekonomik duruma ulaştı, devam da ediyor. Ürün sipariş ve teslim etmenin ekstra maliyetleri perakendecilerin marjlarını ezme eğilimindeyken bir de uygulama alt yapılarını desteklemek için büyük sermaye yatırımlarından gelen kâr ve zarar baskısı eklendi.

Market zincirleri, akıllı teknoloji yatırımı yoluyla bu marjın yönünü değiştirmek için analitik içgörülere sahip olanlar başarılı oldu. Böyle bir durum perakendecilerin çevrim içi sorunlarına yardımcı olma vizyonuna sahip girişimciler ve yatırımcılar için bir fırsat oldu.

Teknoloji tabanlı çözümler

Yaşanan alışveriş değişimlerini anlayabilmek için tüm market perakendecilerinin takip etmesi gereken, çevrim içi siparişlerin ne kadar hızlı işlendiğinin ölçüsü olan UPH verilerine bakmak gerekiyor. Bu ölçüye göre, ABD bakkal operatörleri hâlâ ortalama 40 UPH olan çevrim içi siparişiyle eski izlenimler sergiliyor.

walmart merket robotu
Walmart Market Robotu

Düşük UPH puanları, perakendecilerin hem kapalı hem de çevrim içi müşterilere hizmet vermek için geleneksel mağazalara bağlı kaldıklarını göstermektedir. Ancak market zincirleri çevrim içi siparişleri gerçekleştirebilmek için tasarlanmadığından birtakım sorunlar yaşanıyor. Siparişleri hazırlamaya çalışan market robotları koridorlardaki müşterileri sıkıştırabiliyor, işleri yavaşlatıyor ve alışveriş deneyimini olumsuz etkiliyor.

Otomatik işlemler, daha yüksek alışveriş değerine sahip ürünleri belirlemeye ve stoklamayı sağlayabilecek envanter yönetim yazılımının hızlı işleyişine ve müşteri memnuniyetini sağlamak için teknoloji tabanlı çözümleri beraberinde getiriyor. Kimi çözümler süreç ilerledikçe test ediliyor. Walmart, tedarik zincirinde ‘dönüştürücü’ olarak nitelendirilen, çevrim içi siparişleri hazırlayan robotları bulunurken başka bir market zinciri Kroger, yirmi tane kadar otomatik market deposu kurmak için çevrim içi manav çözümleri sunan Ocado ile ortaklık kurdu.

Bağlılık Yaratan Çözümler

Çevrim içi alışverişi yapanların her siparişte daha fazla ürün alması, müşterilerin sadakatini zamanla artırıyor. Perakendeciler, artan müşteri bağlılığının ile ortaya çıkan sorunları yönetmek için dijitalin dünyanın faydaları ile çözümleye çalışıyor.

Çevresel Ayak izi

Kısa vadede, daha az kaynağa sahip olanlar, çevrim içi sipariş karşılama işlemlerini gerçekleştirmek için pazar yerlerine yöneliyor. Ancak bu hizmetler belli oranda etkili oluyor.

Bir işletmenin %15’i çevrim içi olduğunda, müşteriye dönük mağazalarda, robotik ve özel depolara yatırım yapılabilecek büyük gayrimenkul tasarrufları bulunuyor. Böylelikle ‘depo’ işleviyle ayrılan bir alanın yaratacağı ayak izinin önüne geçilmesi bekleniyor. Bu doga tahribatının önüne geçmek için de bir adım olabilir.

Verimli Envanter Yönetimi

Çevrim içi alışverişin yükselişi, gıda ürünlerine yönelik daha fazla taleple sonuçlanıyor ve perakendeciler, mağazaları çevrim içi siparişleri optimize etmek için daha hızlı yöntemlere başvuruyor.

amazon go market caner yilmazer com
Amazon Go Market

Bazı mağazalar ve paketlenmiş gıda şirketleri, yüksek hacimli ürünlerin daha iyi stoklanması için geniş ürün yelpazesinin ticaretini yaparak hızlı çözümler sunuyor. Envanter yönetimini iyileştirmek için robotlar ve pille çalışan raf sensörleri kullanılıyor. Amazon’un kasiyersiz GO Marketleri sensörler ve kameralarla son derece doğru envanter okumaları sağlayan bir model ile çalışıyor.

Veri Analizi 

Perakendeciler veriyi analiz etmekte zorlanıyor. Teknoloji girişimleriyle ortaklık kurmanın onlar için değerli olabileceği yer de tam olarak bu noktada ortaya çıkıyor.

Amazon, Azure ve Google gibi dev bulut sağlayıcılarının devreye girmesiyle, farklı alışveriş dönüşüm kaynaklarını bir araya getirip, mağaza planlarını ve müşteriler için kişiselleştirme deneyimini iyileştirecek şekilde verileri analiz edip sistemlerine entegre edebilir.

Dijital Çözümlerle Artan Erişim

Koridorlarında dolaşan kaç robot çalışan olmalı? Depoki doğru envanter seçimi nedir? Raflarda ürünlerin kalma süresi ne kadar? Alışveriş yapanlar yeni ürünlere nasıl ulaşabilir? Bu bilgiler tüm dijital pazarda yer alıyor.

Tercihleriniz, aile bireyleriniz ve ruh haliniz gibi bir çok kişisel veri reklam verenler tarafından sürekli olarak kullanılıyor. Şirketler çocuğunuzun doğum gününü bilirse, size bir pasta ya da hediyelerle ilgili içerikler gösterebilir. Birkaç tıkla siparişleriniz evinize ulaşacaktır. Siparişinizle birlikte hediyeler de göndermişlerse yorum ve etkileşim alabilirler. Alışveriş deneyiminizi benzer özel günler ve tercihlerde size yardımcı olabilirse, firmalara olan bağınız güçlenecektir ve sadece indirimleri takip etmeyebilirsiniz.

Bir de yeni girişimleri ve firmaları desteklemeyi de unutmayın 🙂 İyi günler dilerim…

Share:

administrator